1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. مسکن در هفته‌ی سوم مهرماه 1400

مسکن در هفته‌ی سوم مهرماه 1400

در این جا مروری بر اخبار و گزارش‌های مسکن در هفته‌ی سوم مهرماه (1400/07/15 – 1400/07/21) را مشاهده می‌کنید.

حل اختلاف و داوری در تعاونی ها

تفاهم با تعاونی‌ها و انبوه‌سازان

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای رسیدن به عدد چهار میلیون مسکن در ۴ سال، این‌گونه نیست که سالی یک میلیون مسکن ساخته شود. برای حل مسئله زمان‌بندی مجبوریم تعداد زیادتری مسکن را شروع کنیم و برای آغاز کار، ۲ میلیون واحد مسکونی را در دستور کار قرار  داده‌ایم و تفاهم‌نامه تعدادی از آن‌ها در حضور رییس جمهوری با بنیاد مسکن، صندوق تعاون، وزارت راه و وزارت تعاون و سازمان بسیج امضا شده و عملا کلید ساخت دو میلیون واحد مسکونی زده شد.

اما فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان، گفته است که هنوز با وزارت راه و شهرسازی به نتایج مورد نظرمان نرسیده‌ایم: مقرر شده بخش خصوصی واحدهای طرح جهش مسکن را اجرا کند اما در مقام عمل، شوربختانه هنوز به نتایجی نرسیده‌ایم. تلاش ما این است که یک هم‌گرایی با دولت داشته باشیم و باید جلوتر برویم ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. البته مقداری هم حق می‌دهیم که آقای رستم قاسمی تا بخواهد بر امور مسلط شود زمان می‌برد.

از سوی دیگر محمودزاده در واکنش به سخنان پورحاجت اظهار کرد: ساخت پروژه‌های مسکن در کشور به چهار شیوه انجام می‌شود. در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و روستاها توسط خود مردم خواهد بود که بر عهده دولت نیست و در حال حاضر ۱۳۰ هزار واحد در این قالب اجرا می‌شود.

محمودزاده همچنین با اشاره به این‌که در مقیاس بالاتر تعاونی‌ها و سازندگان اقدام می‌کنند و در حال حاضر بستر بسیار زیادی ایجاد شده است و شرکت‌های تعاونی مسکن خوش‌نام که عمل‌کردهای خوبی در طرح‌های قبلی داشتند اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند، افزود: ملاک ما این است که ساخت مسکن با قیمت مناسب برای مردم تمام شود. انجمن‌های انبوه سازان در استان‌های مختلف قراردادهایی را بسته‌اند و در استان تهران انجمن انبوه‌سازان قراردادهایی را منعقد کرده و لذا این موضوع در هر استانی مناسب با شرایط خود آن استان است.

رستم قاسمی،وزیر راه و شهرسازی، در نشستی دیگر در این باره گفت: راه دیگر احداث مسکن در قانون جهش تولید با همکاری تعاونی ها و  انبوه سازان است که اقدام خواهد شد.

(به نقل از ایسنا و ایرنا، در تاریخ 1400/07/15)

ظرفیت تامین مصالح موجود است

اصغر مخلوقی، عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز، درباره تامین مصالح مورد نیاز برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی اظهار کرد: ظرفیت تولید سالانه فولاد کشور ۳۰ میلیون تن است که سالیانه بین ۱۵ الی ۱۶ میلیون تن آن برای مصرف داخلی و ۱۳ الی ۱۴ میلیون تن نیز به خارج از کشور صادر می‌شود که عمده صادرات کشور در بخش فولاد نیز مربوط به شمش، میلگرد و تیرآهن و متعلق به گروهی است که مصارف ساختمانی دارند.

(به نقل از ایسنا، در تاریخ 1400/07/18)

سهم حمایت دولت از دهک‌های مختلف

عبدالجلال ایری که به تازگی میزبان محمود محمودزاده، معاون راه و شهرسازی در کمیسیون عمران مجلس بوده است به خبرنگاران گفته که: رویکرد برنامه وزارت راه برای اجرای قانون جهش تولید مسکن حفظ و ارتقا وضعیت موجود تولید مسکن، تحریک و تقویت روند ساخت‌وساز در بافت فرسوده، احداث مسکن در استطاعت خانوارهای دهک‌های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت، احداث مسکن در استطاعت خانوارهای گروه‌های متوسط با حمایت دولت، احداث مسکن روستایی با حمایت حداکثری دولت و سپس احداث واحدهای اجاره‌ای با حمایت دولت است.

او همچنین گفت: برای تامین مسکن گروه های با درآمد متوسط هر کدام از وزارت خانه های دفاع، آموزش و پرورش، کار، جهاد کشارزی و وزارت نیرو و سازمان صدا و سیما، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اتاق تعاون و سازمان راهداری برای ساخت تعداد واحد مسکونی مشخصی مشارکت خواهند کرد.

(به نقل از ایرنا، در تاریخ 1400/07/18)

کیفیت بالاتر راهی برای تامین نیاز در بخش مسکن

دکتر پارسا قنبری دیدگاه متفاوتی نسبت به تامین مسکن در کشور دارد. او با بیان این‌که این مسئله مسکن در سه سطح و دامنه؛ «کمبود مسکن»، «نیاز به مسکن ارزان قیمت» و «تقاضای فزاینده برای مسکن با کیفیت بالاتر» مطرح است، گفت: مشکل مسکن در ایران و بسیاری از کشورهای در حال توسعه دیگر، بیش‌تر به دو سطح اول و دوم یعنی «کمبود مسکن» و «نیاز به مسکن ارزان قیمت» بر می‌گردد در حالی که در کشورهای توسعه ­یافته، مشکل مسکن، به سطح سوم یعنی «تقاضای فزاینده برای مسکن با کیفیت بالاتر» مربوط می­‌شود.

وی در گفت‌و‌گویش با ایرنا اضافه کرد: ما برای رفع بحران مسکن نیاز مبرم داریم که نگاه عددی و کمی را با رویکرد کیفی، تولید و ساخت مساکن پایدار جایگزین کنیم. مقوله‌­ای که در ساخت «مسکن مهر» مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

او پیشنهاد داد دولت آقای رئیسی بهتر است به جای تأکید بر ساخت تعداد زیادی مسکن با عمری برابر عمر متوسط فعلی مساکن در ایران، به ساخت تعداد ۵۰۰ هزار مسکن در سال با عمری معادل متوسط مساکن در دنیا یعنی ۵۰ سال بیاندیشد، شاید ساخت این تعداد مسکن پایدار منطقی ­تر و شدنی ­تر باشد.

(به نقل از ایرنا، در تاریخ 1400/07/18)

تعاونی‌های مسکن در صدر شغل آفرینان

نتایج یک پژوهش نشان می دهد که در سال گذشته بیش‌ترین تعاونی‌های فعال درحال بهره‌برداری متعلق به بخش خدمات بوده و بخش مسکن بیش‌ترین تعداد شاغلین این تعاونی‌ها را به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایسنا، به طور متوسط تعداد شاغلان در تعاونی‌های کل کشور ۲۰ نفر است که این شاخص برای تعاونی‌های اعتباری ۸۵ نفر، تعاونی‌های تامین نیاز مصرف کنندگان ۵۳ نفر و گرایش‌های تولیدی، توزیعی و مسکن هر کدام ۳۷ نفر است.

(به نقل از ایسنا، در تاریخ 1400/07/18)

وبسایت ویژه طرح جهش تولید مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا دو روز آینده نشانی سامانه طرح جهش تولید مسکن را مشخص می‌کنیم اما ثبت نام متقاضیان از حدود ۱۰ روز دیگر شروع می‌شود.

(به نقل از ایسنا، در تاریخ 1400/07/17)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست