1. خانه
  2. chevron_left
  3. آموزشی
  4. chevron_left
  5. مقررات ملی ساختمان

مقررات ملی ساختمان

مقررات ملی ساختمان چیست؟ مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی از جمله تخریب، نوسازی، توسعهٔ بنا، تعمیر و نوسازی اساسی، تغییر کاربری و بهره‌برداری از ساختمان است؛ که به منظور تأمین ایمنی، بهره‌دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفهٔ اقتصادی فرد و جامعه وضع می‌شود. این مجموعه قوانین شامل 22 مبحث…
مباحث مقررات ملی ساختمان

مقررات ملی ساختمان چیست؟

مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی از جمله تخریب، نوسازی، توسعهٔ بنا، تعمیر و نوسازی اساسی، تغییر کاربری و بهره‌برداری از ساختمان است؛ که به منظور تأمین ایمنی، بهره‌دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفهٔ اقتصادی فرد و جامعه وضع می‌شود.

این مجموعه قوانین شامل 22 مبحث است که هرکدام به موضوعی مشخص در حوضه ساختمان می‌پردازد. علاوه براین، کار بر روی مباحث بیشتر ادامه دارد و به نظر می‌رسد که به مرور بر تعداد این مباحث افزوده خواهد شد.

وزارت مسکن و شهرسازی طبق مادهٔ ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظیفهٔ تدوین مقررات ملی ساختمان را به عهده دارد. این وزارتخانه با تشکیل شورایی تحت عنوان «شورای تدوین مقررات ملی ساختمان» با عضویت استادان و صاحب‌نظران برجستهٔ کشور به منظور نظارت بر تهیه و هماهنگی بین مباحث از حیث شکل، ادبیات، واژه‌پردازی، حدود و دامنهٔ کاربرد و همچنین با تشکیل دادن «کارگروه‌های تخصصی»، شرایط لازم برای تدوین این مقررات را به وجود آورده‌است.

دفتر امور مقررات ملي ساختمان، خود را این طور معرفی کرده است: يكي از دفاتر وزارت راه و شهرسازي است كه در اجراي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه اجرايي آن داراي وظایف اصلي به شرح زير مي‌باشد:

  • ترويج مقررات ملّي ساختمان
  • نظارت عالیه بر مقررات ملّی ساختمان

شما می‌توانید از طریق این لینک به مقررات ملی ساختمان دسترسی پیدا کنید. (دانلود مباحث مقررات ملی ساختمان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست