1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. تکلیف مجردها و طرح جهش تولید مسکن

تکلیف مجردها و طرح جهش تولید مسکن

آیا مجردها می‌توانند از قانون جهش تولید مسکن بهره ببرند؟ تبعیضی که در نظر گرفته شده است، عادلانه است؟

طرح مشترک مجلس و دولت سیزدهم در حوزه‌ی مسکن که به مرحله اجرا درآمده است. طبق این قانون قرار است که ظرف چهار سال، چهار میلیون خانوار را صاحب خانه کند.

دولت چهار شرط را برای متقاضیان در نظر گرفته است. یکی از این شرط‌ها مربوط به وضعیت تعهل است. از آن‌جایی که بنا به اقتضای زمانه و اجتماع، سن ازدواج در جامعه افزایش پیدا کرده است این پرسش پیش می‌آید که آیا راه ندادن مجردها در این طرح عادلانه است یا خیر.

امیدواریم که دولت و مجلس با تدبیر لازم، در جهت خانه‌دار کردن جوان‌ها و مجردها گام بردارد، چون این مهم خود در رونق ازدواج و تشکیل خانواده مسئله بسیار مهمی است.

آن‌طور که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده پیشنهاد فراهم شدن امکان ثبت نام تمامی افراد مجرد بالای ۱۸ سال در طرح جهش تولید و تامین مسکن به دولت ارائه شده که رئیس‌جمهور نیز با آن موافق است و احتمالا دوشنبه یا سه شنبه هفته آینده (هفده و هجده آبان) به تصویب شورای عالی مسکن می‌رسد. البته گفته می‌شود تا زمان تکمیل خانه‌ها که احتمالا حدود دو سال طول می‌کشد مجردهایی که نام‌نویسی کرده‌اند باید ازدواج کرده باشند.

(به نقل از همشهری، در تاریخ 1400/08/11)

در تاریخ 1400/08/08، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، درباره ثبت نام مجردها اعلام کرده است که تنها سه گروه محدود از مجردها می‌توانند ثبت‌نام کنند:

  1. بانوان مجرد بالای 35 سال
  2. معلولان بالای 20 سال (بدون محدودیت جنسی)
  3. نخبگان علمی که از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری معرفی شده‌اند

او همچنین گفت: فعلا به غیر از این سه گروهی که گفته شد، هیچ گروه دیگری بدون در نظر گرفتن وضعیت تاهل امکان ثبت نام ندارند البته پیشنهاداتی مطرح شده که در حال بررسی این پیشنهادات هستیم و اگر مصوب شوند اطلاع رسانی خواهد شد. بنابراین مجردهای خارج از این سه گروه برای ثبت نام در پروژه جهش تولید مسکن اقدام نکنند.

لازم به ذکر است که پیش‌تر گفته شده بود که افراد مجرد دارای فرزند نیز می‌توانند اقدام کنند که در اظهارات جدید، اشاره‌ای به این دسته نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست