1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. هزینه ساخت مسکن 4.7 میلیون یا 7 میلیون؟

هزینه ساخت مسکن 4.7 میلیون یا 7 میلیون؟

طبق برآورد دولت هزینه ساخت هر متر از واحدها به ۴.۷ میلیون تومان رسیده اما سازندگان از هزینه‌های متری 7 میلیون تومان می‌گویند.

کارشناسان می‌گویند که معمولا میزان رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی با نرخ تورم نقطه به نقطه مرکز آمار برابری می‌کند که هم اکنون به رقم ۳۵ درصد رسیده است. البته برخی بررسی‌های غیررسمی از رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت برخی مصالح ساختمانی حکایت دارد.

ایسنا درخصوص محاسبات جدید هزینه‌های تولید مسکن با فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه‌سازان ـ صحبت کرده است که گفت: در یک سال گذشته قیمت مصالح ساختمانی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است؛ سیمان سال گذشته پاکتی ۲۳ هزار تومان بود و الان به ۴۷ هزار تومان رسیده، یعنی شاهد رشد بیش از ۱۰۰ درصد آن بوده‌ایم. هر قالب سفال در سال گذشته حدود ۱۲۰۰ تومان قیمت داشت که هم‌اکنون به بالای ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

از سال ۱۳۹۹ که وزارت راه و شهرسازی بر اساس برآوردهای سازمان برنامه و بودجه، نرخ هر متر از واحدهای اقدام ملی مسکن را ۲.۷ میلیون تومان اعلام کرد تا چند هفته قبل خودداری دولت از به روزرسانی قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن ادامه داشت تا اینکه اوایل بهمن ماه ۱۴۰۰ سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید، قیمت ساخت این واحدها را متری ۴.۷ میلیون تومان عنوان کرد. از طرف دیگر، سازندگان مدعی هستند که هزینه ساخت مسکن به بالای ۶ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست