1. خانه
 2. chevron_left
 3. قوانین
 4. chevron_left
 5. آیین‌نامه‌ها
 6. chevron_left
 7. اصلاح آيين‌نامه اجرايي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن

اصلاح آيين‌نامه اجرايي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن

این اصلاحیه که مصوب هیات وزیران در تاریخ 1400/08/19 است، دارای 5 بند است.

وزارت راه و شهرسازی ـ وزارت کشور ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ـ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

سازمان برنامه و بودجه کشور ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت وزیران در جلسه 1400/08/19 به پیشنهاد شماره ۰۲/۱۰۰/۴۹۸۲ مورخ ۱۸/۱0/۱۴۰۰ وزارت راه و شهرسازی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

آیین­‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن موضوع تصویب‌نامه شماره ۲۴۱۹۸/ت۴۱۵۲۷ک مورخ ۷/۲/۱۳۸۸ با اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می­شود:

 1. در بند (۱) ماده (۱)، بعد از عبارت “استفاده نکرده باشند.” عبارت “اولویت­‌بندی متقاضیان فاقد مسکن براساس میزان تقاضای متوسط هر استان در سامانه درخواست مسکن و براساس شاخص­‌هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، میزان درآمد و تعداد افراد خانوار انجام می­‌شود.” الحاق و عبارت “طبق دستورالعملی خواهد بود که تا” به عبارت “تعیین می­‌شود. دستورالعمل موضوع این بند ظرف” اصلاح می‌­شود.
 2. در جزء (۱) تبصره (۱) بند (۲) ماده (۱)، عبارت “خودسرپرست” حذف و بعد از عبارت “سال سن” عبارت “و مردان مشروط به داشتن حداقل چهل و پنج (۴۵) سال سن.” الحاق و متن زیر به عنوان جزء (۴) به تبصره مذکور الحاق می­‌شود:

(4) بیماران خاص براساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

 1. در تبصره (۲) بند (۲) ماده (۱)، عبارت “شهر تهران” به عبارت “استان تهران” اصلاح و بعد از عبارت “نخواهد بود.” عبارت “تأیید شرط سابقه سکونت کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح بر اساس تأییدیه معاونین منابع انسانی واحدهای تابعه استانی نیروهای مسلح طبق دستورالعمل مصوب ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود.” الحاق می­‌شود.
 2. در ماده (۷)، بعد از عبارت “اجرایی می­‌گردد.” عبارت “واگذاری اراضی به اشخاص حقیقی واجد شرایط در مورد شهرهای زیر (۱۰۰) هزار نفر جمعیت، براساس ضوابطی است که با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تصویب شورای‌ عالی مسکن ابلاغ می‌­شود.” الحاق و متن زیر به عنوان تبصره (۴) به ماده یادشده الحاق می­‌شود:

(تبصره۴) نحوه واگذاری گروهی یا انفرادی زمین به اشخاص حقیقی خسارت­ دیده از سوانح طبیعی در طرح‌­های حمایتی تأمین مسکن، براساس میزان خسارت وارده اعلامی مراجع ذی­ربط از جمله سازمان مدیریت بحران کشور طبق دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی تعیین می‌شود.

 1. متن زیر به‌عنوان ماده (۴۹) الحاق و ماده (۴۹) قبلی به عنوان ماده (۵۰) تلقی می­‌شود:

(ماده ۴۹) واگذاری زمین به خسارت­ دیدگان از سوانح طبیعی که در اراضی مسکونی تصرفی ساکن هستند، در شهرهای کمتر از (۱۰۰) هزار نفر جمعیت به صورت واگذاری انفرادی و در شهرهای بیشتر از (۱۰۰) هزار نفر جمعیت به صورت واگذاری گروهی حداقل به سه خانوار به بالا انجام می‌­شود.

واگذاری اراضی موضوع این ماده با رعایت ضوابط و مقررات ابلاغی وزارت راه و شهرسازی، برای واجدین شرایط براساس قیمت کارشناسی روز با اعمال حداکثر سی درصد (۳۰%) تخفیف به صورت فروش اقساطی با بازپرداخت حداکثر (۱۵) سال (از زمان واگذاری) و برای غیر واجدین شرایط بدون اعمال تخفیف صورت می‌­پذیرد.

معاون اول رئیس ‎جمهور ـ محمد مخبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست