1. خانه
  2. chevron_left
  3. آموزشی
  4. chevron_left
  5. ارزش‌ها و اصول تعاون

ارزش‌ها و اصول تعاون

اصول هفت‌گانه تعـــاون اصول تعاونی رهنمودهایی است که طبق آن تعاونی‌ها تحقق ارزش‌ها را عملی می‌کنند.

اصول تعاون

اصول هفت‌گانه تعـــاون

اصول تعاونی رهنمودهایی است که طبق آن تعاونی‌ها تحقق ارزش‌ها را عملی می‌کنند. این اصول برگرفته از اصول راچدیل هستند که در طی زمان دست‌خوش اصلاحاتی شده است. اتحادیه بین‌المللی تعاون در سال 1995، «اصول اتحادیه بین‌المللی تعاون» (Principles of the International Cooperative Alliances) را به این صورت در نظر گرفت:

اصل اول: عضویت اختیاری و آزاد

تعاونی‌ها سازمان‌هایی اختیاری هستند و عضویت در آن‌ها برای تمام افــرادی که بتوانند از خدمات آن‌ها استفاده کنند و مسئولیت‌های ناشی از عضویت را بپذیرند بدون تبعیضات جنسی، اجتماعی، نژادی، سیاسی یا مذهبی آزاد است .

اصل دوم: کنترل دموکراتیک توسط اعضاء

تعاونی‌ها سازمان‌هایی دموکراتیک هستند و توسط اعضای خود که فعالانه در سیاست‌گزاری و اتخاذ تصمیمات مشارکت مــی‌کنند، کنترل می‌شوند. مردان و زنانی که به‌عنوان نمایندگان منتخب خــدمت می‌کنند، در مقابل اعضاء مسئول‌اند. در تعاونی‌های سطح اولیه (شرکت‌های تعاونی) اعضاء از حق رأی مساوی برخوردارند (هر عضو، یک رأی). همچنین تعاونی‌ها در سطح دیگر به شکلی دموکراتیک سازمان می‌یابند .

اصل سوم: مشارکت اقتصادی اعضاء

اعضاء به‌طور منصفانه و با کنترل دموکراتیک، سرمایه تعاونی خود را تأمین می‌کنند. آن‌ها معمولاً متناسب با سرمایه پرداخت شده خود، که یکی از شرایط عضویت است، سود محدودی در صورت وجود دریافت می‌کنند.
اعضاء، مازاد درآمد را برای تأمین هر یک از مقاصد زیر اختصاص می‌دهند:

  • توسعه تعاونی خود حتی المقدور از طریق تخصیص ذخایری که حداقل قسمتی از آن غیرقابل تقسیم است
  • برخورداری اعضاء به نسبت معاملات هر یک از آن‌ها با تعاونی
  • حمایت از سایر فعالیت‌هایی که به تصویب اعضاء رسیده است

اصل چهارم: خودگردانی و عدم وابستگی

تعاونی‌ها سازمان‌هایی خودگردان و خودیار هستند که توسط اعضاء کنترل می‌شوند. اگر آن‌ها با سایر سازمان‌ها از جمله دستگاه‌های دولتی موافقت نامه‌ای امضاء کنند یا از منابع دیگر سرمایه تأمین نمایند این کار را آزاد و به شرطی انجام مـــی‌دهند که متضمن کنترل دموکراتیک توسط اعضاء و حافظ خودگردانی تعاونی باشد .

اصل پنجم: آموزش، کارورزی و اطلاع رسانی

تعاونی‌ها برای اعضاء نمایندگان منتخب، مدیران و کارکنان خود آموزش و کارورزی فراهم می‌آورند. به‌طوری که آن‌ها بتوانند به نحوه مؤثر به پیشرفت تعاونی خود کمک کنند.

اصل ششم: همکاری بین تعاونی‌ها

تعاونی‌ها از طریق هم‌کاری با یک‌دیگر در سازمان‌های محلی، ملی، منطقه‌ای و بین المللی به اعضای خود به مؤثرترین طریق خدمت کرده و نهضت تعاونی را تقویت می‌کنند .

اصل هفتم: توجه به جامعــه

تعاونی‌ها با تصویب سیاست‌ها توسط اعضاء برای توسعه پایدار جوامع خود فعالیت می‌کنند.

ارزش‌ها در تعاونی

ساختار شرکت‌های تعاونی بر ارزش‌هایی چون خودیاری، دموکراسی، برابری، عدالت و هم‌بستگی بنا شده است. اعضای تعاونی به ارزش‌های اخلاقی نظیر صداقت، آزاد اندیشی، مسئولیت‌پذیری و احترام رأی پای‌بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست