1. خانه
 2. chevron_left
 3. آموزشی
 4. chevron_left
 5. راهنمای جامع برندسازی در سال 1400

راهنمای جامع برندسازی در سال 1400

در این مقاله یاد می گیرید که چگونه یک برند بسازید و آن را مدیریت کنید تا با کمک آن، کسب و کارتان شناخته شده و مورد پسند قرار بگیرد. محصول ها، صرفاَ محصول نیستند، مگرنه؟ «کوکاکولا»، چیزی فراتر از یک نوشابه است. «استارباکس ها»، چیزی بیشتر از یک قهوه هستند. «ریبن» (Ray-Ban)، تنها یک جفت عینک نیست و «گلاسیر»…

در این مقاله یاد می گیرید که چگونه یک برند بسازید و آن را مدیریت کنید تا با کمک آن، کسب و کارتان شناخته شده و مورد پسند قرار بگیرد.

محصول ها، صرفاَ محصول نیستند، مگرنه؟

«کوکاکولا»، چیزی فراتر از یک نوشابه است. «استارباکس ها»، چیزی بیشتر از یک قهوه هستند. «ریبن» (Ray-Ban)، تنها یک جفت عینک نیست و «گلاسیر» (Glossier)، صرفا یک شیشه کرم پودر نیست. 

تعامل با  این محصول ها، موجب کسب تجربه شده و ما با این تجربه ی ذهنی مان، این محصول ‌ها را خریداری می کنیم. با این حال بهتر است، شرکت های سازنده و توزیع کننده ی این محصول ها، دقیقا همان تجربه ای که می خواهند شما در هنگام خرید (یا فکر خرید) داشته باشید را بدانند. به همین دلیل است که یک برند می سازند.

از مطالب نوشته شده در کپشن اینستاگرام، پالت رنگ آخرین بیلبورد تبلیغاتی و مواد مصرفی در بسته بندی شرکت های سازنده ی برندهای معروف مشخص است که آن ها می دانند برندشان باید «همه جا» حضور داشته باشد و آوازه ی نام آن‌ها فراتر از برچسب محصولشان برود.

در نتیجه، این برندها از میان طیف وسیعی از محصول ها، شناخته و انتخاب می شود و مورد توجه مردم قرار می گیرند.

چه کسی این را نمی خواهد؟ من که می خواهم؛ به همین دلیل، این راهنما را تهیه کردیم تا بتوانید برندی قوی بسازید و آن را مدیریت کنید. کمک می کند قابل تحسین و به یاد ماندنی شوید.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم:

 1. برندسازی چیست؟
 2. اهمیت برندسازی
 3. اصطلاح های برندسازی که باید بدانید
 4. چگونگی ایجاد یک برند
 5. راهنمای برندسازی برای کسب و کارهای کوچک

برند چیست؟

پیش از ذکر اهمیت برندسازی و چگونگی ساخت یک برند، در ابتدا باید بدانیم که برند چیست؟

برند، ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که موجب تمایز یک سازمان از سازمان دیگر می شود. معمولا یک برند متشکل از نام، عبارت تبلیغاتی، لوگو یا نماد، طرح، صدای برند و … است؛ همچنین تجربه ای که مشتری در هنگام تعامل با کسب و کار (به عنوان یک مشتری، خریدار، دنبال کننده شبکه اجتماعی یا فقط یک رهگذر) بدست می آورد را هم دربر می گیرد.

برندسازی چیست؟

برندسازی فرآیند تحقیق، توسعه و تعمیم یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی های مشخص، به سازمان شماست؛ به طوری که مصرف کنندگان بتوانند ارتباط بین برند شما با خدمات و محصولاتتان را دریابند.

 

برندسازی، یک فرآیند تکراری است که نیازمند برقراری ارتباط قلبی با  کسب و کار و مشتریان شماست. این مسئله، به چند دلیل مهم است که بعدا به طور مفصل به آن می پردازیم.

اهمیت برندسازی

برند شما، مسلما یکی از مهم ترین سرمایه های سازمان شماست که به سازمانتان هویت می دهد، کسب و کارتان را به یادماندنی، مصرف کنندگان را تشویق به خرید از شما و تبلیغات و بازاریابی تان را حمایت می کند و در نهایت باعث افتخار کارمندانتان می شود.

هنگامی که مصرف کنندگان تصمیم به خرید می گیرند، برندسازی می تواند عامل تصمیم گیری آن ها باشد. در نظرسنجی جهانی نیلسن در سال 2015، 60 درصد از خریداران اعلام کردند که فعالانه از برندهایی که می شناسند خرید می کنند؛ و 21 درصد گفتند که به دلیل علاقه شان به یک برند، محصول آن را خریداری می کنند. 

برندسازی، جدای از محصول ها و خدمات شما، به کسب و کار شما هویت می دهد، یعنی چیزی که مصرف کنندگان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

برندسازی، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند. این چهره شرکت شماست و به مصرف کنندگان کمک می کند که در هر رسانه ای (که بعدا به آن می پردازیم) کسب و کار شما را بشناسند.

برندسازی، تلاش های تبلیغاتی و بازاریابی شما را حمایت می کند و کمک می کند تبلیغات شما، موثرتر باشد و بیشتر شناخته شود.

برندسازی، باعث افتخار کارمندانتان می شود. هنگامی که شرکتتان را به یک برند تبدیل می کنید، نه تنها به کسب و کارتان هویت می بخشید، بلکه یک محیط کاری معتبر و بسیار قابل احترام می سازید؛ ایجاد یک برند معروف باعث معروفیت کارمندان نیز می شود.

اصطلاحات برندسازی که باید بدانید

در اینجا تعدادی از کلیدواژه های مرتبط با برندسازی که باید بدانید را برایتان آورده ایم. این واژه ها، اهمیت و ارزش برندسازی کسب و کار شما را بیشتر نشان می دهند.

آگاهی از برند

آگاهی از برند به این معناست که چقدر عموم مردم و مخاطبین هدف، با برند شما آشنا هستند. آگاهی بالا از برند موجب می شود برندها، «ترند» (فراگیر) و «محبوب» شوند. آگاهی از برند مهم است، زیرا مصرف کنندگان در صورت آگاه نبودن از برند شما، از آن خرید نمی کنند.

برندسازی قوی، باعث شناخته شدن کسب و کار شما می شود.

توسعه برند

توسعه برند زمانی اتفاق می افتد که شرکت ها، برای گسترش محصول های جدید در صنایع و بازارهای نوین، برندشان را «توسعه» می دهند؛ مانند ماشین چمن زن هوندا یا سرویس خواب مارتا استوارت. توسعه برند، به شرکت ها (یا افراد) اجازه می دهد با کمک ارزش برند و آگاهی از آن، جریان درآمد بیشتری تولید کنند و به خطوط تولید تنوع بدهند. 

 

برندسازی قوی، باعث درآمد زایی بیشتر می شود.

مدیریت برند

مدیریت برند، فرآیند ایجاد و حفظ برند شماست که شامل مدیریت عناصر ملموس (مانند راهنمای سبک، بسته بندی، پالت رنگ) و عناصر ناملموس (مثل میزان درک مخاطبین هدف و 

پایگاه مشتریان) برندتان می شود. برند شما، یک سرمایه زنده است که نفس می کشد و بایستی به همین شیوه مدیریت شود.

برندسازی قوی، نیازمند نگهداری متداوم است.

شناخت برند

شناخت برند، یعنی این که چقدر یک مصرف کننده (از مخاطبین هدف شما) می تواند بدون دیدن نام کسب و کار شما در لوگو، عبارت تبلیغاتی، آوای برند، بسته بندی یا تبلیغات محصولتان، برند شما را بشناسد. شناخت برند و یادآوری برند، مکمل یکدیگرند. یادآوری برند، یعنی توانایی به خاطر آوردن برند، بدون مشاهده هر گونه علائم بصری یا شنیداری.

برندسازی قوی، کسب وکار شما را همیشه در ذهن ها نگه می دارد.

نمونه ای از یک برند واقعی: آیا می خواهید دانش خود در زمینه برند سازی را محک بزنید؟ آزمون  Logo Quiz by Business Insider را انجام دهید تا متوجه شوید چقدر برندهای شرکتی را می شناسید؛ این یعنی شناخت موثر یک برند.

اعتماد به برند

اعتماد به برند، یعنی این که مشتریان و مصرف کنندگان چقدر به برند شما اعتماد دارند. آیا به وعده های بازاریابی خود  عمل می کنید؟ آیا فروشندگان و خدمات مشتریان شما به درستی وظایفشان را انجام می دهند؟ همین مسائل، باعث ایجاد اعتماد دربین مشتریان می شود؛ در دنیایی که تنها 25 درصد از مردم به کسب و کارهای بزرگ اعتماد دارند، این امر حائز اهمیت است.

برندسازی قوی، باعث جلب اطمینان مشتریان شما می شود.

ارزیابی برند

ارزیابی برند، یعنی ارزیابی تجاری برند شما به وسیله ی میزان ادراک، شناخت و اعتماد مشتری. ارزیابی برند و ارزش برند، مکمل هم هستند. یک برند قوی می تواند کسب و کار شما را برای سرمایه گذاران، سهامداران، و خریداران بالقوه، ارزشمند سازد.

برندسازی قوی، ارزش کسب و کار شما را افزایش می دهد.

چگونه یک برند بسازیم

 

 1. مخاطب هدف را مشخص کنید
 2. بیانیه ماموریت خود را بنویسید
 3. ارزش ها، ویژگی ها، و مزایای خود را شرح دهید
 4. ویژگی های بصری ایجاد کنید
 5. صدای برندتان را پیدا کنید
 6. برند خود را بکار بیاندازید

 

در اینجا، نحوه ایجاد یک برند یا شروع فرایند بازسازی برند فعلی شما ذکر شده است. 

مسائل مختلفی در ساخت یک برند دخیل هستند و برای ایجاد یک برند قوی می بایست چیزهای زیادی را در نظر گرفت. پس یک دفترچه یادداشت بردارید و همانطور که این بخش را مطالعه می کنید، ایده ها را یادداشت کنید. به خاطر داشته باشید که برندسازی، یک فرآیند تکراری است؛ پس ممکن است در هنگام ساخت برندتان، برخی از مراحل را تکرار کنید. 

1.مخاطب هدف را مشخص کنید

برندسازی، منجر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمدزایی می شود؛ بعدا در این مورد بحث خواهیم کرد، ولی بیایید یک مرحله به عقب برویم و ببینیم این نتایج از کجا بدست می آیند: از مشتری؛ اما نه هر نوع مشتری، منظور ما مشتریان و مخاطبین هدف شما هستند.

 

اگر برند شما، با مخاطب هایتان هم صدا نشود، نمی تواند منجر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد زایی شود. در این مرحله است که تحقیق درباره بازار هدف مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از شروع به نوشتن بر روی کاغذ (یا تایپ کردن در اسناد دیجیتال)، باید بدانید که مخاطب های برندسازی شما چه کسانی هستند. محصولتان مورد استفاده ی چه کسانی قرار می گیرد؟ مشتری ایده آل شما کیست؟ و اصلا چرا کسب و کارتان را ایجاد کرده اید؟

آنچه که از بازار هدف و شخصیت خریدار یاد می گیرید، کاملا بر تصمیم های برندسازی شما تاثیر می گذارد؛ به همین دلیل این مرحله را اولین اولویت خود قرار دهید.

2. بیانیه ماموریت خود را بنویسید

برگردیم به سوالی که در مرحله قبل از شما پرسیدم: چرا کسب و کارتان را راه اندازی کردید؟ با پاسخ به این سوال می توانید بیانیه ماموریت خود را بنویسید که نشان دهنده هدف و انگیزه شما به عنوان یک سازمان است. 

قبل از ساخت برندی که مخاطب ها آن را بشناسند و به آن اعتماد کنند، باید بتوانید هدف کسب و کارتان را منتقل کنید. بعد از آن، هر بخشی از برند شما (مانند: لوگو، عبارت تبلیغاتی، تصویر ذهنی، صدا و شخصیت)، این ماموریت و چشم انداز را منعکس خواهد کرد. 

 

بیانیه ماموریت شما، بخش مهم مانیفست برندتان است که علت وجود سازمان شما و لزوم اهمیت دادن مردم به برندتان را دربر می گیرد.

3. ارزش ها، ویژگی ها و مزایای خود را شرح دهید

احتمالا کسب و کارهای زیادی در موقعیت و صنعت شما وجود دارند. تمرکز بر روی رقابت تان آسان است (و برای تحلیل رقابتی، زمان و مکان وجود دارد)، اما فعلا بیایید روی خود شما تمرکز کنیم.

کسب و کار شما چه چیزی دارد که هیچ کس دیگری نمی تواند آن را (به طور قانونی) کپی کند؟ برند شما.

به همین دلیل، باید مطمئن شوید که برند شما متشکل و الهام گرفته از المان هایی است که تنها مختص به شماست؛ یعنی همان ارزش ها، ویژگی ها و مزایایی که شرکت شما را منحصر به فرد می کند.

چند دقیقه وقت بگذارید و لیستی از چیزهایی که باعث تمایز کسب و کار شما از دیگران می شود را تهیه کنید. منظور من، ویژگی های محصول، مانند ظاهر، اجزا و قابلیت هایشان نیست؛ بلکه به این موضوع اشاره دارم که چگونه خدمات و محصول های شما، زندگی را بهتر می کند و موجب موفقیت می شود.

نمونه ای از یک برند واقعی: «مکمل آلانی» (Alani Nutrition)

احتمالا هیچ وقت نام مکمل های آلانی را نشنیده اید؛ آلانی، یک شرکت سازنده مکمل های غذایی واقع در زادگاه من، یعنی لوئیزویل، کنتاکی است. من به دو دلیل ویتامین های آن ها را سفارش می دهم: 1) تاثیرشان اثبات شده است. 2) به برندشان اعتماد دارم و به آن احترام می گذارم (و این عالی است). آن ها در وب سایتشان، به طور واضح و ساده،  مزایا و ارزش های منحصر به فرد خود را به عنوان بخشی از برندشان ذکر کرده اند. برجسته کردن این مزایا و ویژگی ها باعث می شود که مشتریانی همچون من، به آسانی به آن ها اعتماد کرده و از بین رقبای موجود، آن ها را انتخاب کنند.

            

4. ویژگی های بصری ایجاد کنید

در این مرحله، باید مخاطب هدف، بیانیه ماموریت و ویژگی های منحصر به فرد کسب و کارتان را بشناسید.

اگر می توانید با اطمینان بگویید که به این مراحل مسلط شدید، وقت آن رسیده که به سراغ یکی از هیجان انگیزترین بخش های برندسازی، یعنی طراحی بصری برویم. منظور ما لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی (فونت)، پیکرنگاری و دیگر اجزای بصری شماست.

همزمان با ساخت این المان ها، یک مجموعه از دستورالعمل ها برای برند (یا یک راهنمای سبک برند) تهیه کنید تا با کمک آن، ترکیب و نحوه استفاده از ویژگی های بصری خود را مدیریت کنید. به این ترتیب، مطمئن می شوید هر کسی که از برندسازی جدید شما استفاده کند می تواند آن را به درستی و به طور یکپارچه انجام دهد. نگاهی به دستورالعمل های برند سایت هاب اسپات بیاندازید.

              

نکته: طراحی می تواند به همان اندازه ای که هیجان انگیز است، ترسناک باشد. شخصی را استخدام کنید که سابقه طراحی هویت و لوگو داشته باشد و یا اینکه از قالب های مفید طراحی استفاده کنید.

5. صدای برندتان را پیدا کنید

در این مرحله، بخش شنیداری برند خود را در نظر بگیرید. اگر با برندتان صحبت می کردید و یا به شما پیام می داد، صدای آن چگونه به نظر می رسید؟ 

چگونگی تعامل شما با بازار هدف نیز، بخشی از برندسازی است. شما می خواهید صدای برندتان بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کرده و با او هم صدا شود؛ در غیر این صورت، احتمالا مخاطب توجهی به آن نمی کند. به همین دلیل، معطل نکنید و به مرحله اول بروید تا با شخصی که مخاطب شماست، آشنا شوید. 

از طریق کمپین های تبلیغاتی، کپشن های شبکه های اجتماعی، پست های وبلاگ و داستان برند خود، مطمئن شوید که لحن شما در تمام مطالب نوشته شده، یکسان است. به مخاطبین خود، فرصت آشنایی با برند و لحن صدایتان را بدهید. با این حال بهتر است، یک صدای 

سرگرم کننده و جالب داشته باشید تا مشتریانتان با اشتیاق منتظر به روز رسانی شبکه های اجتماعی و ایمیل شما باشند.

نمونه ای از یک برند واقعی: «میل چیمپ» (Mailchimp)

میل چیمپ، یک نمونه عالی از برندی است که با لحنی صریح و یکپارچه صحبت می کند. زمانی که از طرح رایگان آن ها برای کسب و کار کوچک خودم استفاده می کردم، همیشه هنگام دریافت ایمیل آن ها یا کار با رابطشان، کلی میخندیدم. میل چیمپ در کپی سایت، ارسال های گسترده ایمیل و کپشن های شبکه های اجتماعی خود، یک شخصیت و صدای برند ایجاد کرده که دوست داشتنی، سرگرم کننده و قابل دسترس است. توضیح بخش های فنی یک محصول نرم افزاری (مانند آزمون A/B)، سخت است؛ اما میل چیمپ بر این بخش هم تسلط دارد.

                      

6. برند خود را به کار بیاندازید

برند شما، زمانی کار می کند که شما کارتان را انجام دهید. وقتی کار ساخت و طراحی برند جدید (یا بازسازی برند) شما تمام شد، آن را در تمامی قسمت های کسب و کارتان اعمال کنید. به ویژه مطمئن شوید در تمام جاهایی که کسب و کارتان با مشتری در تعامل است، برند شما به نمایش گذاشته شده است. در ادامه، برای این که بتوانید برند خود را در سراسر سازمانتان بکار ببرید، تعدادی نکته ذکر شده است.

وبسایت

لوگو، پالت رنگ و تایپوگرافی خود را در سراسر وبسایت تان پخش کنید. به غیر از ویژگی های از پیش تعیین شده ای که در دستورالعمل های برند خود نوشتید، از چیز دیگری استفاده نکنید. 

وبسایت شما، بخش مهمی از هویت شرکت شماست؛ اگر منعکس کننده برند شما نباشد، تنها یک تجربه بد را برای مشتری ایجاد می کند. همچنین، مطمئن شوید که تمام کپی سایت، فراخوان ها و توضیحات محصول، صدای برند شما را منعکس می کنند. 

شبکه اجتماعی

تمام عکس های پروفایل، طرح های روی جلد و تصویر سازی برند باید منعکس کننده ی برند شما باشند. اگر لوگوی خود را به عنوان عکس پروفایلتان قرار دهید، مشتریان می توانند کسب و کار شما را راحت تر شناسایی کنند. مطمئن شوید که تمام اطلاعات پروفایل، پست ها و کپشن های درج شده در سایتتان، صدای برند شما را منعکس می کنند.

بسته بندی

اگر کسب و کار شما دارای محصولات فیزیکی باشد، احتمالا محصول شما ملموس ترین راه ممکن برای برقراری ارتباط مشتریان با برند شماست. به همین خاطر، بسته بندی شما از نظر طراحی، رنگ، ابعاد و حسی که ایجاد می کند، باید نشان دهنده ی برندسازی جدید شما باشد. 

 

نمونه ای از یک برند واقعی: «چوبانی» (Chobani)

من عاشق ماست چوبانی هستم (و اعتراف می کنم که الان در حال خوردن ماست ام). برندسازی جدیدشان، بلافاصله به من می گوید که آن ها ماست یونانی سالم و معتبر تولید می کنند. این یکی از مهم ترین دلایل من برای خرید ماست چوبانی است. به تازگی متوجه شده ام که در بسته بندی ماست هایشان از مواد گیاهی و بافت دار استفاده کرده اند؛ این یک تصمیم گیری آگاهانه است که از تجربه خرید و مصرف محصول های برند چوبانی حمایت می کند.

تبلیغات

از آن جایی که تبلیغات (دیجیتال و چاپی)، برای ایجاد آگاهی از برند و معرفی آن به مشتریان ایجاد می شود، ضروری است که نشان دهنده برندسازی شما باشند. در حقیقت، برندسازی باید فرآیند ایجاد تبلیغات را آسان تر کند؛ با کمک راهنمای سبک برند خود، می دانید که تبلیغاتتان چگونه باید به نظر برسند و کدام نوع کپی را بنویسید. 

خدمات مشتری و فروش

قدرت یک برند، به مردمی که از آن حمایت می کنند بستگی دارد. اگر آن ها از برند شما استفاده نکنند، برای شما هم استفاده ای نخواهد داشت. علاوه بر این، برند شما در زمینه هایی بیش از بازاریابی به کار می رود. کارمندان خدمات مشتری و فروش خود را از دستورالعمل های برندتان مطلع کنید و بهشان بگویید که از آن استفاده کنند، به خصوص زمانی که مستقیما با مشتری در ارتباط هستند. تشویقشان کنید در هنگام ارائه نسخه نمایشی یک محصول برند و یا پاسخ به پرسش های بخش پشتیبان مشتری، از لوگو، عبارت تبلیغاتی، تصویر سازی و صدای برند استفاده کنند.

راهنمای برندسازی برای کسب و کارهای کوچک

 1. با برند خود، مثل یک شخص رفتار کنید
 2. انطباق را در اولویت قرار دهید
 3. یک استراتژی برند را دنبال کنید
 4. اجازه ندهید انگیزه شما، به تقلید تبدیل شود
 5. برای استخدام، از برند سازی استفاده کنید

1. با برند خود، مثل یک شخص رفتار کنید

برای این که فرآیند برندسازی را بهتر درک کنید، فکر کنید که برند شما، یک شخص است. برند شما، باید دارای هویت (چه کسی است)، شخصیت (چگونه رفتار می کند) و تجربه (چگونه بخاطر آورده می شود) باشد. 

در مورد برندتان، سوال های زیر را از خود بپرسید:

 • برند شما چگونه خودش را معرفی می کند؟ اگر مجبور به توصیف ظاهرش بود، چگونه این کار را انجام می داد؟
 • برند شما در مورد خدمات و محصول هایتان چگونه صحبت می کرد؟ آیا یک شخص جدی و حرفه ای است یا شوخ طبع و عصبی؟
 • دیگران بعد از اولین «دیدار» با او، چه چیزهایی در موردش می گفتند؟ جملاتی که برای توصیف او استفاده می کردند چه بود؟

هدف از برندسازی، ایجاد رابطه با مشتریان شماست. برای رسیدن به این هدف، آسان ترین راه این است که مانند یک شخص با برندتان رفتار کنید و بدانید که مشتریان شما نیز می خواهند همین کار را انجام دهند. 

نمونه ای از یک برند واقعی: «ویسکی ریف» (Whiskey Riff)

ویسکی ریف، برند دیگری است که احتمالا با آن آشنایی ندارید. این شرکت مدیا، توسط دو مرد، در شیکاگو تاسیس شد و عنوان «سرگرم کننده ترین سایت موسیقی کانتری» را به خودشان اختصاص دادند. من خودم به دلیل علاقه به این سبک، یکی از طرفداران این موسیقی هستم و از نوشته ها و پادکست هایشان لذت می برم، به همین خاطر با افتخار بعضی از لباس های شگفت انگیز شان را می پوشم.

اگر ویسکی ریف یک شخص بود، فکر می کنم به سوال های بالا اینگونه پاسخ می داد:

 • «سلام، من ویسکی ریف هستم. عاشق موزیک کانتری و همانطور که حدس می زنید عاشق ویسکی ام. لوگوی من، از حرف  Y در داخل دایره ی ورودی تئاتر شیکاگو الهام گرفته شده که خودم آن را با خطوط قرمز افقی و ستاره تزیین کردم که نشان دهنده ی پرچم های شیکاگو و آمریکاست».
 • «در خصوص اخبار روز موسیقی کانتری، مطالب رک و صریحی منتشر می کنم، اگر دوست ندارید نخوانید. در پادکست ها، بینیان گذاران من با هنرمندان موسیقی کانتری مصاحبه می کنند و داستان های خنده دار می گویند. سری به بخش پوشاک من بزنید؛ تی شرت ها، رکابی ها، کلاه ها و لوازم جانبی من، در فستیوال های موسیقی کانتری (یا بر روی صحنه ها) در سراسر کشور به چشم می خورند».
 • «ویسکی ریف، مانند اولین پیک ویسکی «جک دنیلز» است؛ این نوشیدنی نیرو بخش، بعد از یک روز طولانی بسیار لازم است. ویسکی ریف، وقفه ای لذت بخش در این زندگی یکنواخت است که به محض گوش دادن به آن، از صداقتشان قدردانی و به آن اعتماد می کنید. مسلما، در این صنعت هیچ چیزی شبیه به آن وجود ندارد».

   

2. انطباق را در اولویت قرار دهید

عدم انطباق، نخستین اشتباهی است که شرکت ها، در برند سازی مرتکب می شوند. عدم انطباق، باعث تضعیف برند شما و گیج شدن مشتریانتان می شود. برندهای شناخته شده و ارزشمند، انطباق را در اولویت خود قرار داده و نتیجه آن را می بینند. هنگامی که برند شما در تمام پلت فرم ها و رسانه ها، حضور یکپارچه داشته باشد، مشتریان راحت تر با آن آشنا شده و به مرور زمان آن را به دیگر برند ها ترجیح می دهند. در این زمینه، دستورالعمل های برند سازی می تواند به شما کمک کند.

3. یک استراتژی برند بسازید و آن را دنبال کنید

استراتژی برند، فراتر از دستورالعمل های برند شماست؛ طرحی با اهداف مشخص و بلند مدت است که همزمان با رشد برند شما بدست می آیند. عموما این اهداف، بر روی هدف برند، احساسات، انعطاف پذیری، آگاهی رقابتی و مشارکت کارکنان شما تمرکز دارند.

به خاطر دارید که گفتم برندسازی یک فرآیند تکراری است؟ موارد زیادی در این خصوص وجود دارد. استراتژی برند، به شما کمک می کند که این فرآیند را به یک روش موفق تبدیل کرده و برندتان را به سمت موفقیت و شناخته شدن سوق دهید.

4. اجازه ندهید انگیزه شما، به تقلید تبدیل شود

تحلیل رقابتی مهم است؛ نه تنها شما را از جایگاه رقابتتان و نحوه پیشروی رقبا مطلع می کند، بلکه به شما ایده هایی می دهد که به کمک آن ها می توانید برندتان را بهتر کرده و بیشتر توسعه دهید.

با این حال، حواستان باشد به دام تقلید نیفتید. تحقیق رقابتی خود را محدود کنید و بر روی چیزهایی که برندتان ارائه میدهد تمرکز کنید. تنها به این دلیل که یک (یا دو) رقیب شما از طریق یک روش خاص، شرکتشان را به یک برند تبدیل کرده اند، شما نباید راه آن ها را تقلید کنید. برندهای جدید، منحصر به فرد و اغوا کننده، برندهایی به یادماندنی هستند.

5. برای استخدام، از برندسازی استفاده کنید

برندسازی قوی، باعث افتخار کارکنانتان می شود. من به همکاری با سایت هاب اسپات افتخار میکنم. با استفاده از برندسازی خود، افراد با استعداد را جذب کنید. اگر استخدام، کاری دشوار برای شرکتتان است، برخی از منابع تان را به برندسازی کارفرما اختصاص دهید. برندسازی کارفرما، یعنی این که شما چگونه شرکتتان را به کارجویان و کارمندان فعلی عرضه می کنید. اگر شما در بین مردم، به سازمان تان افتخار می کنید، پس دیگران هم افتخار می کنند.

آماده سازی، ایجاد، برند

برندسازی، دربرگیرنده نام، لوگو، پالت رنگ، صدا و تصویر ذهنی سازمان شماست؛ حتی بیشتر. برندسازی، حس عجیبی است که مشتریان شما در برخورد با برندتان دارند، یعنی همان تجربه ای که در ابتدا درموردش صحبت کردیم.

اینگونه است که برندهای قدرتمند، از سایرین تفکیک می شوند. یک لوگوی زیبا، عبارت تبلیغاتی هوشمندانه، مانیفست معتبر و یک صدای برند مشخص، از اجزاء ملموسی هستند که به این تفکیک کمک می کنند. اما درحقیقت برندهای بزرگ، زمانی که بر روی تصویر کلی برندشان تمرکز می کنند رونق می گیرند. به قلب و روح مخاطب هدف و سازمانتان نفوذ کنید تا به یک برند موفق دست یابید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست