1. خانه
  2. chevron_left
  3. آموزشی
  4. chevron_left
  5. ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا؛ مبحث دوزادهم مقررات ملّي ساختمان ايران

ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا؛ مبحث دوزادهم مقررات ملّي ساختمان ايران

در چند دهه اخیر در اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته و یا در حال توسعه، ضوابط و مقرراتی کارساز برای کاهش خطرات ناشی از اجرای عملیات ساختمانی تدوین شده است.

مبحث دوزادهم مقررات ملّی ساختمان ایران: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا

در انتهای این مطلب فایل پی‌دی‌اف (pdf) مبحث دوزادهم مقررات ملّی ساختمان ایران را برای دانلود قرار داده‌ایم. در صورت نیاز به اصل فایل به انتهای همین نوشته بروید و آن را دانلود کنید.

ایمن و حفاظت کار در ساختمان سازی

در چند دهه اخیر در اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته و یا در حال توسعه، ضوابط و مقرراتی کارساز برای کاهش خطرات ناشی از اجرای عملیات ساختمانی تدوین شده است. در کشور ما نیز در سال 1372ویرایش اول و در سالهای 1380و 1385ویرایشهای دوم و سوم مبحث 12مقررات ملّی ساختمان تحت عنوان “ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا”  تدوین و ابلاغ شده است.

هدف این مبحث تعیین حداقل ضوابط و مقررات به منظور تأمین ایمنی، بهداشت کار و حفاظت از محیط زیست هنگام اجرای عملیات ساختمانی است و رعایت مفاد این مبحث در انجام عملیات ساختمانی برای کلیه ساختمانهای مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان لازم الاجرا است.

مقرارت ملی ساختمان چیست؟

در حقیقت مقررات ملّی ساختمان، مجموعه‌ای از حداقل‌های مورد نیاز و بایدها و نبایدهای ساخت‌وساز است که با توجه به شرایط فنی و اجرائی و توان مهندسی کشور و با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای روز ملّی و بین‌المللی و برای آحاد جامعه کشور، تهیه و تدوین شده است. دسترسی به این مقررات برای همه رایگان است.

برای دسترسی به دیگر مقرارت ملی ساختمان، مطلب «مقررات ملی ساختمان» را ببینید.

مبحث دوازدهم (ویرایش چهارم) را دانلود کنید:

دانلود مبحث دوزادهم مقررات ملّی ساختمان ایران: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست