1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. مسکن در هفته‌‌ی دوم مهرماه 1400

مسکن در هفته‌‌ی دوم مهرماه 1400

در این جا مروری بر اخبار و گزارش‌های مسکن در هفته‌ی دوم مهرماه 1400 را مشاهده می‌کنید.

حل اختلاف و داوری در تعاونی ها

این هفته به نسبت هفته‌های قبل‌تر، اخبار مسکن کمی فروکش کرد اما اظهار نظرها و گزارش‌هایی از چالش‌های طرح جهش تولید مسکن توسط مطبوعات منتشر شدند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

40 شهرک جدید برای خانه اولی‌ها

به نظر می‌رسد که دولت در جهت رسیدن به هدف ساخت یک میلیون مسکن در سال، قصد ندارد صرفا مسکن بسازد بلکه قصد آن‌ها توسعه شهرسازی نیز هست.

خبرگزاری همشهری با معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید به گفت‌و‌گویی مفصل نشسته است.

حبیب‌الله طاهرخانی از انجام مطالعات کارشناسی ساخت ۴۰ شهرک مسکونی جدید در ۱۴ استان، با ظرفیت احداث ۱۳۲ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی، گفته است. طبق گفته‌های ایشان 7 شهرک جدید در استان فارس احداث خواهد شد.

او در جایی اشاره می‌کند که: در زمان مطرح‌شدن موضوع شهرک‌ها، طرح جهش تولید مسکن در دستور کار مجلس بود و دولت نیز اجرای طرح اقدام ملی مسکن را پیگیری می‌کرد. در این وضعیت بررسی‌های کارشناسی نشان می‌داد باید برنامه‌ای برای کمک به تأمین مسکن مناسب داشته باشیم تا هم متولی مسکن گزینه‌هایی برای اجرای قانون جهش تولید در اختیار داشته باشد و هم برای خانوارهای هدف قانون جهش تولید مسکن، یعنی خانوارهای فاقد مسکن و خانه‌اولی‌ها، محیط‌های مساعد زندگی تأمین شود.

(به نقل از خبرگزاری همشهری، در تاریخ 1400/07/10)

به مردم فشار نخواهد آمد

علیرضا پاک فطرت، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، مشخص نبودن قوانین و دستورالعمل‌ها و نداشتن برنامه اجرایی مفصل و مناسب را دلیل ضعف‌ها و مشکلات عمده‌ای می‌داند که دامان طرح مسکن مهر را گرفت. به نظر می‌رسد که ایشان درباره طرح جهش تولید مسکن خوشبین است: ” اگر دولت برنامه ریزی خوبی داشته باشد در نهایت این طرح عملیاتی می‌شود و می‌توان آن را به طور کامل اجرایی کرد.”

(به نقل از خبرگزاری ایرنا، در تاریخ 1400/07/14)

مردم و اعتماد پایین به طرح‌های مسکن دولتی

مجید انتظاری از ایسنا با سید محمد مرتضوی، عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان، به گفت‌و‌گو نشسته است. در این گفت‌و‌گو به مسائلی چون بی‌اعتمادی مردم نسبت به طرح‌های مسکن دولتی و همچنین احتمال افت بازار مسکن در نیمه‌ی دوم سال پرداخته‌اند.

آقای مرتضوی می‌گوید:‌ متقاضیان مسکن نمی‌توانند به راحتی باور کنند که دولت قادر باشد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی احداث کند. البته گفته شده که قرار است واحدها از طریق بسترهای قانونی و حمایتی مثل صندوق ملی مسکن ساخته شود که امیدواریم شکل اجرایی به خود بگیرد.

(به نقل از خبرگزاری ایسنا، در تاریخ 1400/07/13)

اولین جلسه شورای عالی مسکن

با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن به دولت، مراحل اجرایی آن آغاز شده است. طبق این قانون شورایی با عنوان شورای عالی مسکن وظیفه سر و سامان دادن به اوضاع را برعهده می‌گیرد.

طبق خبرها در روز چهارشنبه، چهاردهم مهرماه، اولین جلسه این شورا با حضور رییس جمهور برگزار می‌شود.

(به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در تاریخ 1400/07/13)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست