1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. اصلاح اساسنامه تعاونی مسکن با هدف رفع مشکلات تعاونی‌ها/ افتتاح ۴۵۷ پروژه با ایجاد ۲۰هزار شغل

اصلاح اساسنامه تعاونی مسکن با هدف رفع مشکلات تعاونی‌ها/ افتتاح ۴۵۷ پروژه با ایجاد ۲۰هزار شغل

مهدی مسکنی گفت: هدفگذاری سال‌جاری ۲۰ هزار فرصت شغلی در حوزه تعاون مشخص شده و تحقق کامل سند توسعه تعاون نیازمند مشارکت تمامی نهادهای دولتی و حاکمیتی و حکمرانی اقتصاد تعاون در وزارت تعاون است. مهدی مسکنی (معاون امور تعاون وزیر کار) صبح روز یکشنبه ۶ شهریور، در نشست خبری که به مناسبت هفته تعاون برگزار شد، گفت: در مراسم…

مهدی مسکنی گفت: هدفگذاری سال‌جاری ۲۰ هزار فرصت شغلی در حوزه تعاون مشخص شده و تحقق کامل سند توسعه تعاون نیازمند مشارکت تمامی نهادهای دولتی و حاکمیتی و حکمرانی اقتصاد تعاون در وزارت تعاون است.

مهدی مسکنی (معاون امور تعاون وزیر کار) صبح روز یکشنبه ۶ شهریور، در نشست خبری که به مناسبت هفته تعاون برگزار شد، گفت: در مراسم افتتاحیه‌ی هفته‌ی تعاون ۴۵۷پروژه را افتتاح می‌کنیم. که این تعداد پروژه بیش از ۲۰هزار شغل ایجاد کرده و بیش از ۴هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را رقم زده است. ما نسبت به سال گذشته بیش از سی درصد افزایش پروژه داریم.

وی با اشاره به افزایش ۷۷درصدی پرداخت تسهیلات بانکی در تعاونی‌ها گفت: خط اعتباری ۲هزار میلیارد تومانی که در اثر ایجاد تفاهم‌نامه‌ای بین بانک توسعه تعاون و معاونت تعاون به دست آمد، سبب شد بیش از ۷۰۰ تعاونی از تسهیلات این خط اعتباری استفاده کنند.

مسکنی بیان کرد: تا امروز نزدیک به هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان تسهیلات برای طرح‌ها تائید شده و بیش از ۵۰۰میلیارد تومان تجهیز منابع شده و به تعاونی‌ها پرداخت شده است که اقدام خوبی در بخش تعاون صورت گرفته است.

معاون تعاون امور تعاون بیان کرد: ۱۵ درصد افزایش صدور اعتبارنامه از صندوق ضمانت‌ها انجام شده، بر اساس گزارش مرکز آمار در این مدت ۲.۵ درصد افزایش تعاونی و ۳.۵ درصد سطح اشتغال تعاونی‌ها داشته‌ایم.

مسکنی در ادامه به اقدامات در حوزه‌ی آموزش اشاره کرد و گفت: ۳۱ تفاهمنامه در دولت سیزدهم به امضا رسیده است که پنج مورد با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی بوده است. همچنین ایجاد کارشناسی ارشد رشته تعاون در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران به تصویب رسید.

وی به تعاونی زنان اشاره کرد و گفت: ۲۲۷جلسه‌ی کارگروه رفع موانع اعتباری داشتیم که از این تعداد مشکلات ۷۵۳ تعاونی شناسایی و منجر به رفع مشکل ۲۵۷تعاونی شد.

معاون تعاون امور تعاون به حضور تعاونی‌ها در نمایشگاه پاکستان اشاره کرد وگفت: بعد از ۷۵ سال تعاونی‌ها در این نمایشگاه حضور داشتند و بعد از این در روسیه حضور خواهند داشت. اتاق تعاون ایران مجری برگزاری نمایشگاه روسیه است. توجه به بخش نمایشگاه‌های داخلی با توجه به ایجاد بازار برای تعاونی‌های تولیدی رویکرد ماست.

وی در ادامه به سهام عدالت اشاره کرد و گفت: در ابتدای حضور ما سهام عدالت از بخش تعاون جدا شده بود و بخشی از آن به وزارت اقتصاد و سازمان بورس سپرده شده بود. در پیگیری‌های اولیه ۳۵۲ تعاونی سهام عدالت داشتیم که ۷۵درصد مطالبات تعاونی سهام عدالت شهرستانی مربوط به معوقات سال ۹۷ و ۹۸ پرداخت شد. موضوع پرداخت سود سهام عدالت را بعد از آن پیگیری کردیم و کارگروهی ذیل شورای عالی بورس برگزار شد و اتاق تعاون ذیل این کارگروه قرار گرفت تا این موضوع را پیگیری کند.

مسکنی در خصوص نوسازی تعاونی‌ها گفت: حمایت از بهسازی و نوآوری تعاونی‌ها از دیگر اهداف ماست. ۲۲۹طرح تعاونی در این بخش حمایت شدند.

وی به موضوع تعیین تکلیف تعاونی‌های مشکل‌دار اشاره کرد و گفت: عمده این تعاونی‌های مشکل‌دار در بخش مسکن است. ما ۱۰هزار تعاونی مسکن دارم که ۵۳۸تعاونی مشکل دار هستند و بعضا منجر به اعتراضات می‌شود. ما سعی کردیم این موضوع را پیگیری کنیم و نتیجه این شد که از ابتدای سال تجمعی در این زمینه نداشتیم.

مسکنی گفت: مقررات‌زدایی از دیگر اقدامات این وزارتخانه بود؛ در این راستا از اصلاح قانون تعاون توسعه عمران و اساسنامه تعاونی‌های مسکن رونمایی شد. اساسنامه تعاونی‌های مسکن روز گذشته ابلاغ و سعی شد تمام اشکالات تعاونی‌های مسکن بررسی و رفع شود.

وی در خصوص تعاونی‌های دانش بنیان گفت: امروز ۱۰۱ تعاونی دانش بنیان در حال فعالیت هستند که ۱۸ تعاونی تا امروز در حال اضافه شدن به آن‌ها است که باید تا پایان سال به ۲۵۰ تعاونی برسد. تعداد کل تعاونی‌ها ۹۷ هزار واحد بود که با اضافه شدن بیش از ۲ هزار تعاونی به عدد ۱۰۰ هزار تعاونی نزدیک شده است که در حدود یک میلیون و ۸۵۱ هزار فرصت شغلی در این حوزه ثبت شده است.

وی گفت: هدفگذاری سال‌جاری ۲۰ هزار فرصت شغلی در حوزه تعاون مشخص شده و تحقق کامل سند توسعه تعاون نیازمند مشارکت تمامی نهادهای دولتی و حاکمیتی و حکمرانی اقتصاد تعاون در وزارت تعاون است.

معاون امور تعاون وزارت کار به محرومیت‌زدایی در بخش تعاون اشاره کرد و گفت: در این خصوص تفاهم‌نامه‌های مختلفی بسته‌ایم و در این راستا۳هزار و صد روستا را هدفگذاری کردیم.

مسکنی گفت: یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به تعاونی زنان کمک شده و صندوق ضمانت ریسک زنان به ارزش ۶۰ میلیارد تومان رونمایی شده که در حوزه توانمندسازی افراد آسیب‌پذیر است.

معاون تعاون وزارت کار در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس به شکل تعاونی اشاره کرد و گفت: در نامه‌ی پیشکسوتان پرسپولیس و استقلال به رئیس جمهور این موضوع تائید شده که تنها مدلی که منافع هوادران و پیشکسوتان این حوزه را تامین می‌کند حوزه‌ی تعاون است.

وی بیان کرد: تنها ۱۰ درصد سهام باشگاه سرخابی‌ها در بورس عرضه شده است که ۹۰ درصد باقی مانده در قالب تعاونی دنبال خواهد شد.

معاون تعاون امور تعاون در پایان به پیگیریِ ارزیابی سهم تعاون در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: وظیفه‌ی بررسی این کار برعهده‌ی مرکز آمار است و آخرین آمار مربوط سال ۸۹ بوده  که ما به دنبال بروزرسانی این آمار هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست