1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. اساسنامه تعاونی ها اصلاح شده و ۵۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن را می‌سازند‌

اساسنامه تعاونی ها اصلاح شده و ۵۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن را می‌سازند‌

دولت وعده داده است که ظرف 4 سال 4 میلیون واحد مسکونی در کشور احداث شود که البته این تعداد مسکن نیاز به 4000 هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد، از این تعداد مسکن قرار است 500 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌ها برای کارگران و تعاون‌گران ساخته شود و تاکنون دولت زمین برای ساخت 1.6 میلیون واحد مسکونی فراهم کرده است.…

دولت وعده داده است که ظرف 4 سال 4 میلیون واحد مسکونی در کشور احداث شود که البته این تعداد مسکن نیاز به 4000 هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد، از این تعداد مسکن قرار است 500 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌ها برای کارگران و تعاون‌گران ساخته شود و تاکنون دولت زمین برای ساخت 1.6 میلیون واحد مسکونی فراهم کرده است.

به گفته مسکنی همچنین اتاق تعاون در دولت قبل تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهر سازی امضا کرد که 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران ساخته شود و همچنین از 1.2 میلیون واحد مسکونی مسکن مهر یک میلیون و 90 هزار واحد مسکونی به وسیله انبوه‌سازان ساخته شده و حدود 200 هزار واحد به صورت خودمالکی و 802 هزار واحد مسکونی به وسیله تعاونی‌ها ساخته شده و فقط 38 هزار واحد عدم تحقق صورت گرفته است که عمده مشکلات آن به خاطر معارض داشتن و پرونده در دستگاه قضایی بوده است.

معاون ‌امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه چگونه افراد می‌توانند برای 500 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌ها ثبت نام کنند؟ گفت:‌ افراد در سامانه ملی مسکن ثبت‌نام می‌کنند و از طرف وزارت راه و شهرسازی به ما اعلام می‌شود و در قالب تعاونی‌ها آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ساماندهی می‌کنیم.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد تسهیلات برای مسکن کارگران و تعاون‌گران با نرخ 18 درصد و با اقساط 9 میلیون تومانی باشد، کارگران توان پرداخت آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند و باید متناسب با قدرت خرید آنها اقساط کمتر و بلندمدت‌تر شوند و نرخ سود تسهیلات نیز کاهش یابد.

مسکنی اظهار داشت: برای ساخت مسکن در طرح جهش مسکن منابع مختلفی در نظر گرفته شده است‌ از جمله اینکه صندوق زمین و ساختمان باید راه‌اندازی شود، همچنین به روش مدل تعاونی که افراد کم‌درآمد کنار هم قرار گیرند و هزینه تمام‌شده ساخت مسکن کاهش یابد، البته دولت هم کمک می‌کند و زمین در اختیار آنها قرار می‌دهند.

معاون وزیر تعاون تصریح کرد: منشأ بسیاری از اختلافات در تعاون مسکن به خاطر شرایط تورمی و افزایش قیمت مصالح و هزینه تمام‌شده ساختمان است و ما تلاش داریم با افزایش سرعت ساخت مسکن بر این مشکل فائق شویم.

وی همچنین گفت: اساسنامه تعاونی‌های مسکن اصلاح شده تا مشکل تعاونی‌ها حل شود، ما در کشور 10 هزار تعاونی مسکن داریم که فقط 538 هزار تعاونی مشکل‌دار هستند و 9500 تعاونی موفق بوده‌اند. در دنیا هم تعاونی‌های بزرگ مانند ابوس و HSSP بهترین تعاونی‌های دنیا هستند اما هنوز نتوانسته‌اند به اندازه تعاونی‌های مسکن ایران ساخت و ساز داشته باشند.

مسکنی اضافه کرد: در کشور فرانسه 670 شرکت تعاونی وجود دارد، با این حال سهم تعاون از اقتصاد ملی‌شان 18.5 درصد است، در اسپانیا عمده تولیدات کشاورزی توسط تعاونی‌ها انجام می‌شود. همچنین از 5 بانک بزرگ فرانسه 4 بانک به شکل تعاونی اداره می‌شوند.

معاون وزیر تعاون در مورد آخرین وضعیت ساخت 500 هزار مسکن تعاونی‌ها گفت: فهرست متقاضیان در طرح جهش مسکن از دو هفته قبل از سوی وزارت راه به وزارت تعاون اعلام شد و دهک‌بندی آنها مشخص شد. ما با تفاهم‌نامه‌ای که داشته‌ایم اساسنامه طرح جهش مسکن هم ابلاغ شده و حتی برخی از شرکت‌های تعاونی برای ساخت و ساز زمین هم تحویل گرفته‌اند.

معاون وزیر تعاون اظهار داشت: در روش اداره سهام عدالت هم از حدود 49 میلیون سهام عدالت، حدود 19 میلیون روش مدیریت مستقیم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کردند و 30 میلیون نفر در روش غیرمستقیم ماندند. در آنجا هم بهترین الگو روش اداره به شکل تعاونی سهامی عام است و باید افراد متخصص در مجامع شرکت‌ها حضور پیدا کنند.

در ادامه این مراسم مدیرعامل بانک توسعه تعاون هم گفت: طبق قانون 70 درصد تسهیلات این بانک برای حمایت از تعاونی‌ها پرداخت می‌شود که ما دو تفاهم‌نامه‌‌‌‌ امضا کردیم و خط اعتباری برای تعاون در نظر گرفتیم که یکی از آنها عملیاتی شده و معادل 2 هزار میلیارد تومان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تسهیلات تعاونی‌ها اختصاص می‌یابد. همچنین 5 هزار میلیارد ریال قرارداد در شرف انعقاد قرار دارد و یک خط اعتباری از محل افزایش سرمایه بانک به میزان 3 هزار میلیارد تومان اختصاص می‌یابد که در تلفیق با منابع داخلی بانک برای بهسازی و نوسازی تعاونی‌ها استفاده می‌شود.

شیخ حسینی ادامه داد: پرداخت تسهیلات نسبت به سال قبل 77 درصد رشد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست