1. خانه
  2. chevron_left
  3. اخبار و اطلاع‌رسانی
  4. chevron_left
  5. از راه اندازی مجدد سامانه املاک تا وضعیت شامخ بخش ساختمان

از راه اندازی مجدد سامانه املاک تا وضعیت شامخ بخش ساختمان

مروری بر اخبار مسکن
در دوشنبه 1400/06/15

مروری بر اخبار مسکن

راه اندازی مجدد سامانه املاک و اسکان

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا گفت: در نسخه جدید کارها را آسان کرده‌ایم. طبق طرح جهش تولید مسکن چند آیتم به سایت اضافه شده که شهروندان می‌توانند از ویژگی‌های جدید در ساختار این سامانه استفاده کنند.

ایشان درباره مهلت درج اطلاعات گفتند که: درج اطلاعات سکونتی خانوارها تا پایان مهرماه است. فعلا نیازی برای تمدید این زمان احساس نمی‌کنیم اما اگر این نیاز را ببینیم ممکن است زمان را تمدید کنیم. ظرف چند روز آینده پیامک‌هایی برای خانوارهای محترم ارسال و از آنها دعوت می‌شود با مراجعه به سایت، اطلاعات موجود که از تضارب اطلاعات در سامانه‌های مختلف جمع‌بندی کرده‌ایم را ببینند. اگرنیاز به ویرایش دارد ویراش می‌کنند و اگر درست بود تایید خواهند کرد.

مشروح این خبر را می‌توانید در مطلب «راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان به زودی» از ایسنا بخوانید.

گزارشی درباره شامخ بخش ساختمان ایران

مردادماه 1400

پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی ۱۵۰ شرکت بزرگ در گروه‌های ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت‌های ساخت و ساز تخصصی ساختمان شامخ کل در مردادماه  در نقطه ۳۸.۵۷ ثبت شد.

شامخ کل مردادماه با قرارگیری در نقطه ۳۸.۵۷ نسبت به تیرماه نزولی شد که نشان از کاهش قابل توجه فعالیتها نسبت به ماه قبل دارد.

بررسی های آماری نشان می دهد مولفه های میزان سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، مواد اولیه خریداری شده، میزان استخدام، میزان فروش کالا نیز نسبت به ماه قبل کاهش یافت.

گزارش مفصل‌تر را می‌توانید در وبسایت خبری اتاق تعاون ایران بخوانید.

سهم دولت از ساخت مسکن تنها ۱ درصد

دولت و مجلس در حالی برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال را پیش گرفته‌اند که نگاهی به آمار ساخت مسکن نشان می دهد سهم دولت از این ساخت و سازها تنها یک درصد است (به نقل از ایسنا). فاصله‌ای که باید تا رسیدن به هدف یک میلیون مسکن در سال طی شود بزرگ است. در سال 1398 میزان تولید مسکن در کشور حدود 400 هزار دستگاه بوده است.

با توجه به وضعیت دولت در مسکن سازی، به نظر می‌رسد که زیرساخت‌های لازم برای مشارکت بالای دولت در ساختمان سازی چندان مساعد نیست. شاید در این وضعیت شرکت‌های سهامی خاص، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های مسکن بتوانند در سایه حمایت‌های دولت پروژه ساخت یک میلیون مسکن در سال را پیش ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست